Διάχυση Αποτελεσμάτων Επιμόρφωσης: δημιουργία κι εφαρμογή σχεδίων εργασίας βασισμένων στη χρήση ψηφιακών εργαλείων

Οι  εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στις κινητικότητες επιμελήθηκαν, σε συνεργασία με την παιδαγωγική ομάδα, τη διάχυση των αποτελεσμάτων, στην εκπαιδευτική κοινότητα. Συγκεκριμένα, οι εκπαιδευτικοί παρουσίασαν το περιεχόμενο των επιμορφώσεων, δημιούργησαν πρωτότυπα σχέδια εργασίας, τα οποία εφάρμοσαν στην τάξη, κι αναζήτησαν τρόπους αξιοποίησης της νέας γνώσης, ώστε να συνδράμουν στην ψηφιακή αναβάθμιση του εκπαιδευτικού τους έργου.

Το παρόν πρόγραμμα εντάσσεται στον σχεδιασμό για την ποιοτική αναβάθμιση της σχολικής μονάδας στο πλαίσιο της Διαπίστευσης Erasmus+ 2021-2027 και υλοποιήθηκε για την ικανοποίηση του τρίτου κατά σειρά στόχου που έχει τεθεί από το σχολείο. Δεδομένου ότι πρόκειται για  μακροπρόθεσμο σχέδιο, όλοι οι στόχοι είναι αλληλένδετοι και η ικανοποίησή τους αποτελεί μέρος συνολικού σχεδιασμού και συντονισμένης προσπάθειας.