1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών: “Ενεργός Πολιτειότητα” Πολίτης στο Σχολείο – Πολίτης του κόσμου 5-6-7 Απριλίου στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Τα παιδιά της ΣΤ’ τάξης του 9 ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και του 7 ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων έστειλαν μήνυμα  “Ειρήνης” παρουσιάζοντας την « Ιστορία του κόσμου με ένα πινέλο», στην έναρξη του 1ου Πανελλήνιου Μαθητικού Συνεδρίου . Οι σύνεδροι/ μαθήτριες/τές ανασυνέθεσαν τη γνωστή κι επαναλαμβανόμενη ανά τους αιώνες ιστορία ειρήνης- πολέμου χρησιμοποιώντας τη γλώσσα του σώματος, την αμφισημία της τέχνης και την πολυσημία διαφορετικών γλωσσών κατά τη δόμηση κι αποδόμηση των εικαστικών έργων με τεχνικές δράματος. Η συνεργασία των δυο σχολικών μονάδων, εκπαιδευτικών και μαθητριών-μαθητών, ήταν εμπειρία πολύτιμη. Παράλληλα, οι μαθήτριες/ μαθητές της Β’ τάξης του 9 ου Πειραματικού ΔΣ Ιωαννίνων και του 2 ου Ειδικού Σχολείου Ιωαννίνων ανέδειξαν την αξία της Συμπερίληψης στην πράξη! Συνεργάστηκαν, επικοινώνησαν, δημιούργησαν κι ανέπτυξαν σχέσεις σεβασμού, παρουσιάζοντας το έργο με τίτλο “Ο πόλεμος των δασών”. Οι ήρωες προέτρεψαν  τους θεατές ” Να χτίσουν γέφυρες αγάπης, αποδοχής και Ειρήνης “.