Επίσκεψη από τις Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεις στο ΚΠΕ Πραμάντων και συμμετοχή στο πρόγραμμα “Άραχθος ο Αγγελιοφόρος των Βουνών”

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία ΚΕ.ΠΕ.Α.(ΚΠΕ), Πραμάντων είναι περιφερειακού τύπου και η έδρα του είναι τα Πράμαντα του Δήμου Βορείων Τζουμέρκων.  Οι δράσεις του Κ.Π.Ε. βασίστηκαν και βασίζονται σε προγράμματα, τα οποία στοχεύουν στην ανάδειξη του πλούσιου φυσικού περιβάλλοντος της περιοχής μέσα από τις εκπαιδευτικές δράσεις. Ένα από τα προγράμματα του ΚΕ.ΠΕ.Α. παρακολούθησαν και οι μαθητές της Δ΄,Ε, και Στ΄ του σχολείου μας με τίτλο: ΑΡΑΧΘΟΣ, Ο ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΣ ΤΩΝ ΒΟΥΝΩΝ

ΣΚΟΠΟΣ: Η συνειδητοποίηση της σπουδαιότητας του νερού σε σχέση με την ίδια τη ζωή και τη σύνδεση του με την ανθρώπινη εξέλιξη, της ανάγκης προστασίας των υδάτινων οικοσυστημάτων λόγω της αλόγιστης χρήσης των υδάτινων πόρων και της ποιοτικής τους υποβάθμισης και παράλληλα της κατανόησης της πολύπλευρης προσφοράς του Αράχθου (περιβαλλοντική, κοινωνική, οικονομική, πολιτιστική) και του αιτήματος για την αειφορική του διαχείριση.    Υλοποιώντας το παραπάνω πρόγραμμα με μαθητές στο πεδίο (ποταμός ‘Αραχθος) , για την καλύτερη κατανόηση του ποτάμιου οικοσυστήματος και την ενεργή συμμετοχή τους, χρησιμοποιούμε διάφορα υλικά όπως απόχες, κουβαδάκια με καπάκι-μεγεθυντικό φακό, μεγεθυντικούς φακούς γενικότερα, ταινίες μέτρησης ph, Αλτίμετρο για τη μέτρηση του υψομέτρου, θερμόμετρα εξωτερικού χώρου και εδάφους αλλά και φτυαράκια για να σκάβουν και να ανακαλύπτουν ζωντανούς οργανισμούς του ποταμού και για μεγαλύτερες ηλικίες πιστόλια σιλικόνης και χαρτόνια από υλικά της ανακύκλωσης για την δημιουργία (με βότσαλα που οι μαθητές συλλέγουν στο ποτάμι) ομοιώματος της ξακουστής Γέφυρας Πλάκας που δεσπόζει στον Άραχθο.