Γνωρίζω το σώμα μου-Το σώμα είναι δικό μου

Στα πλαίσια του μαθήματος Εργαστηρίων Δεξιοτήτων στο πρόγραμμα με τίτλο ¨Γνωριζω το σώμα μου-Το σώμα είναι δικό μου¨  η Στ’ ταξη  πραγματοποίησε  μια εισήγησή  στις 13/1/2023 από την κοινωνική λειτουργό του σχολείου μας κυρία Ευαγγελία Θάνου με θέμα:Σχολικός εκφοβισμός-παιδική κακοποίηση. Ο σχολικός εκφοβισμός είναι ένα φαινόμενο νεανικής παραβατικότητας  που εμφανίζεται σε πολλές χώρες του κόσμου. Ο σχολικός εκφοβισμός αναφέρεται στη χρήση βίας μεταξύ μαθητών με στόχο να προκληθεί πόνος η αναστάτωση. Εμφανίζεται με τη μορφή του λεκτικού εκφοβισμού(κοροϊδία,διακρίσεις,σεξουαλικά σχόλια),του κοινωνικού εκφοβισμού(διάδοση φημών,καταστροφή προσωπικών αντικειμένων,απομόνωση από την ομάδα),του σωματικού εκφοβισμού(χτυπήματα,σπρωξίματα,κλωτσιές),και του ηλεκτρονικού εκφοβισμού(εκβιασμός μέσω Διαδικτύου και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου,μέσω μηνυμάτων στο κινητό τηλέφωνο.